LogoKlub Miłośników Starych Tramwajów
Menu

Tydzień Zrównoważonego Transportu 2008

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest obchodzony w Łodzi od 2002 roku, a jego celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa. Kampania ta ma ponadto za zadanie kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzację transportu miejskiego przyjaznego środowisku.

Dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu podczas trwania Tygodnia, można wskazać, jak czyste powietrze i cisza wpływają na polepszenie jakości życia w mieście. Kulminacyjnym momentem Tygodnia jest Europejski Dzień Bez Samochodu - 22 września.

Organizatorem obchodzonego w dniach 16-22 września 2008 roku Tygodnia Zrównoważonego Transportu był Zarząd Dróg i Transportu UMŁ. Klub Miłosników Starych Tramwajów włączył się w obchody Tygodnia, będąc wraz ze Spółką MPK-Łódź współorganizatorem kilku imprez, będących jednocześnie częścią Dni MPK 2008. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacjami z tych wydarzeń!

17 września 2008 (środa)

W środę na ulicach Łodzi pojawił się zabytkowy skład 5N+5ND, znany chociażby z linii "0". Stary tramwaj kursował między na trasie ŁTR między Północną a Rondem Lotników Lwowskich. Po drodze zatrzymywał się na każdym przystanku, a pasażerowie, którzy skusili się na przejażdżkę zabytkiem, otrzymali specjalne pamiątkowe bilety. Przejazd był oczywiście bezpłatny, a amatorów na spotkanie z historią na szynach było wielu.

Szczegółowa trasa i rozkład jazdy:

PÓŁNOCNA – Północna - Ogrodowa – Zachodnia – al. Kościuszki – Żwirki – Piotrkowska – Pabianicka – RONDO LOTNIKÓW LWOWSKICH

Odjazdy z Północnej:
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00*
*) zjazd do zajezdni Dąbrowskiego

Odjazdy z Ronda Lotników Lwowskich:
14:30
15:30
16:30
17:30

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 17 września - enka Fotorelacja z przejazdów zabytkowym składem 5N+5ND.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 17 września - enka   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 17 września - enka   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 17 września - enka


18 września 2008 (czwartek)

W tym roku przypada 60. rocznica uruchomienia komunikacji autobusowej w Łodzi. Dla uczczenia tego jubileuszu zorganizowana została wystawa historycznych autobusów ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi. Nie była to jedyna atrakcja tego dnia, bowiem na ulicach Łodzi pojawił się wypożyczony od Miłośników Komunikacji z Warszawy Jelcz "ogórek".

Warszawski Jelcz "ogórek" pojawił się na ul. Tramwajowej już ok. godziny 12:00 i błyskawicznie przyciągnął grupkę ciekawskich. Pierwszemu odjazdowi o godzinie 13:00 towarzyszyły błyski fleszy, bowiem wiadomość o mającym kursować po Łodzi zabytku przyciągnęła reporterów z łódzkich gazet. Jelcz dumnie sunął ulicami zwracając na siebie uwagę przechodniów, który nie mogli uwierzyć w to, co widzą.

Już pierwszy postój "ogórka" na pl. Wolności wzbudził niemałą sensację, a z biegiem czasu było coraz ciekawiej. Zaciekawieni przechodnie przystawali, dopytywali się o ten autobus, wspominali jak to się dawniej jeździło. Młodsi nie mogli się nadziwić pokrywie silnika w kształcie odwróconej wanny, zajmującej dużą część przestrzeni pasażerskiej tuż przy kierowcy.

Podczas wahadłowych kursów linii "M" mozna było nie tylko powspominać dawne autobusy, ale także kupić pocztówkę z takowym (nie zabrakło tez tych z tramwajami). Konduktorzy, wyposażeni w torby i szczypce "z epoki", rozdawali specjalne pamiątkowe bilety, a na każdym przystanku zapraszali na bezpłatną i niecodzienną przejażdżkę. Tym sposobem dosyć szybko udało się odtworzyć w autobusie autentyczny tłok z lat 60. XX wieku.

Na drugim "końcu" trasy znajdowała się wystawa historycznych autobusów ze zbiorów Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź. Na placu przy ul. Tramwajowej w równym rządku stanęły trzy wozy: Jelcz M11, pług na bazie Jelcza MEXa 272 oraz Ikarus 280. Każdy z tych autobusów był charakterystyczny dla epoki, w której jeździł.

Zwiedzający mogli podziwiać rozmaite rozwiązania techniczne współcześnie już nie spotykane, takie jak felgi typu "Trillex" (Jelcze), drzwi harmonijkowe (Ikarus) czy wielki silnik obok kierowcy ("ogórek"). Brak wyświetlaczy naturalnie nikogo nie dziwił, ale to, że w "ogórku" trzeba było się nieco schylać - owszem.

Niestety, każda przyjemność kiedyś się kończy. Gdy tak dobrze się bawiliśmy, zastał nas mrok - znak, że dzień ma się ku końcowi i trzeba się pożegnać. Ogórek odjechał do swojej bazy o 19:00, "zaliczając" po drodze fotostop. Bardzo dziękujemy Kolegom z warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej za użyczenie wozu na potrzby naszej imprezy!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Jelcz "ogórek" przy budynku MPK-Łódź, ul. Tramwajowa.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Pierwszy postój na pl. Wolności.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Brygada konduktorska - koledzy Łukasz Zaspa (z lewej) i Tomasz Konieczny.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Na czas imprezy autobus został "przebrandowany". Herb Łodzi został przymocowany za pomocą... magnesu.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Linia "M" miała swoje tablice z trasą i "okolicznością".
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Powyżej: wystawa przyciągnęła sporą grupę, nie tylko pasjonatów historii autobusów. Z lewej: dla spragnionych wiedzy przygotowano plansze z rozmaitymi informacjami i zarysem dziejów łódzkich autobusów.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej. Od lewej stoją: Jelcz M11, pług na bazie Jelcza MEXa 272 oraz Ikarus 280.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Wozy w panoramicznym ujęciu.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Jelcz "ogróek" służył długie lata jako pług odśnieżny na terenie zajezdni Nowe Sady.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek "Ogórek" w dynamicznym ujęciu.


Szczagółowa trasa i rozkład jazdy linii "M":
PLAC WOLNOŚCI – Pomorska – Kopcińskiego – Narutowicza – Tramwajowa – Tuwima – WYDAWNICZA (gdzie zawróci).

Dłuższy postój przy ul. Tramwajowej pozwoli na spokojne zapoznanie się z wystawą.

Odjazdy z Tramwajowej:
13:00
15:00
17:00
19:00*
*) zjazd do zajezdni

Odjazdy z pl. Wolności:
14:00
16:00
18:00

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 18 września - ogórek Sponsorem obchodów 60.lecia komunikacji autobusowej w Łodzi jest firma SOLARIS Bus & Coach Company.


20 września 2008 (sobota)

W murach Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51 odbyła się II Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej, podczas której zbieracze z Łodzi i całej Polski zaprezentowali swoje bogate zbiory. Wśród nich znalazły się bilety komunikacji miejskiej, pocztówki z tramwajmi, czy stare broszury. Podczas Giełdy dokonano wielu transakcji i nikt nie wyszedł bez poczucia spełnienia. Giełda odbywała się w godzinach 8:00-14:00, a już o godzinie 10:00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą pamiątkę związaną z historią komunikacji. Pierwszą nagrodę zdobył p. Jacek Biernat, który zaprezentował pamiątke rodzinną - pochodzący z czasów okupacji mandat za wyskakiwanie z tramwaju podczas jazdy. Przedmioty, które zajęły pierwsze trzy miejsca będzie można podziwiać w Muzeum przez następny rok.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 20 września - Giełda   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 20 września - Giełda   Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - 20 września - Giełda

***

Więcej informacji o innych imprezach towarzyszących Tygodniowi Zrównoważonego Transportu znajduje się na stronie http://bezsamochodu.pl/.

 Strona założona: 24.02.2003
Ostatnia aktualizacja tej strony: 23.09.2008
Copyright © Klub Miłośników Starych Tramwajów