LogoKlub Miłośników Starych Tramwajów
Menu

Noc Muzeów 2008

W tym roku już po raz czwarty odbyła się w Łodzi Noc Muzeów, będąca częścią zakrojonych na szeroką skalę obchodów Święta Łodzi. W nocy z 17 na 18 maja 2008 roku wszyscy łodzianie, którym codzienne obowiązki nie pozwalają na odwiedzanie muzeów w godzinach ich pracy, mogli swobodnie zwiedzić kilkanaście tychże placówek znajdujących się w naszym mieście. Zwiedzającym zostało udostępnione również Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź przy ulicy Wierzbowej 51, w którym zgromadzono liczne pamiątki związane z historią łódzkich tramwajów i autobusów, włączając w to zabytkowy tabor. Muzeum już w zeszłym roku brało udział w tej imprezie, jednakże podczas tegorocznej edycji dojechać można było doń specjalną linią tramwajową M2 uruchomioną przez MPK-Łódź. Jej trasa przebiegała obok wielu łódzkich muzeów następującymi ulicami:

HELENÓWEK - Zgierska - Nowomiejska - pl. Wolności - Pomorska - Kilińskiego - al. Piłsudskiego - Kopcińskiego - Narutowicza - TRAMWAJOWA

Noc Muzeów 2008 Na linii M2 kursował m.in. wagon typu 5N (337).
Noc Muzeów 2008 Pozostałe siedem brygad było obsługiwane wagonami solowymi typu 805Na. Na zdjęciu wóz 1830, przemalowany z inicjatywy KMST w barwy historyczne w 2006 roku.


W każdym z ośmiu wagonów na linii M2 funkcję konduktorów pełnili członkowie Klubu, których zadaniem było udzielanie podstawowych informacji na temat lokalizacji Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz rozdawanie pasażerom materiałów związanych z Nocą Muzeów. Ponadto jeden z Klubowiczów został oddelegowany do pełnienia funkcji zwrotnicowego na ul. Tramwajowej, co umożliwiło szybkie i bezpieczne trójkątowanie.

Noc Muzeów 2008 Zgromadzone w Muzeum eksponaty przyciągały na dłużej wzrok zwiedzających. W widocznych na zdjęciu gablotkach zgromadzono modele m.in. wiaty przystankowej i kilku autobusów.
Noc Muzeów 2008 Hala z tramwajami i autobusami przeżywała oblężenie. Na drugim planie wagon typu Lilpop II z 1929 roku.


Szybkie przemieszczanie się między poszczególnymi muzeami zapewniała również specjalna linia autobusowa M1.Śladami pamięci


Kolejną atrakcją tej nocy było pojawienie się zabytkowego wagonu 5N na specjalnej linii łączącej Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 z jego oddziałem na Radogoszczu (Zgierska 147). Tramwaj ten, należący do Tomasza Adamkiewicza, zabierał wszystkich chętnych do zwiedzania obu tych placówek, a jego trasa przebiegała następująco:

HELENÓWEK - Zgierska - Zachodnia - Legionów - Cmentarna - Srebrzyńska - KOZINY
Wagon kursował od godziny 20:00 do 2:00

Noc Muzeów 2007 Wagon typu 5N (154).


Zobacz także:
Noc Muzeów 2007
Noc Muzeów 2006
 Strona założona: 24.02.2003
Ostatnia aktualizacja tej strony: 20.05.2008
Copyright © Klub Miłośników Starych Tramwajów