LogoKlub Miłośników Starych Tramwajów
Menu

Nasz klubowy Kolega uhonorowany

W dniu 27 marca 2010 roku podczas uroczystej gali w małej sali posiedzeń Rady Miejskiej przy ul. Piotrkowskiej 104 nasz klubowy kolega, Wojciech Źródlak nagrodzony został medalem PRO PUBLICO BONO im. Sabiny Nowickiej w uznaniu za zasługi na polu kreatywnych i społecznie ważnych dokonań na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi. Medale są przyznawane przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które wcześniej honorowało osoby lub instytucje innym zaszczytnym odznaczeniem - Srebrną Łódką.

Kol. Wojciech Źródlak jest niezastąpionym propagatorem wiedzy z zakresu historii komunikacji miejskiej w Łodzi, autorem wielu publikacji dotyczących łódzkich tramwajów oraz osobą obdarzoną niecodzienną zdolnością ''zarażania'' innych swoją pasją. Jego bogatą bibliografię poszerzyć można o opracowania i prace dyplomowe, autorom których udzielał merytorycznej pomocy w czasie ich tworzenia. Zawsze uczynny i uśmiechnięty, od wielu lat udziela porad i prowadzi przez gąszcz zdarzeń z zakresu historii Łodzi i okolic.

Obecnie jest kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych (oddział Radogoszcz), zajmuje się badaniem historii Łodzi czasu II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów więzienia radogoskiego. Z innych jego zainteresować na szczególną uwagę zasługuje starannie opracowane zestawienie doniesień prasowych o pierwszym i zarazem ostatnim rejsie Titanica w 1912 roku, które zawarł, wraz z webmasterem Arturem Nowakowskim, na stronie internetowej p.t. "Polska Bibliografia Titanica". Obecnie wraz z naszym Kolegą klubowym, inż Jerzym Wojtowiczem, zgłębia historię komuniakcji tramwajowej w łódzkim getcie

Kol. Wojciech Źródlak był jednym z założycieli Klubu Miłośników Starych Tramwajów i jego wieloletnim prezesem. Dziś, jako Członek Honorowy Stowarzyszenia, służy pomocą i wychowuje następne pokolenia badaczy historii Łodzi.

Wojtku gratulujemy odznaczenia!

Medal im. Sabiny Nowickiej Medal im. Sabiny Nowickiej, którym uhonorowano wieloletnią działalność Kol. Wojciecha Źródlaka.
 Strona założona: 24.02.2003
Ostatnia aktualizacja tej strony: 30.03.2010
Copyright © Klub Miłośników Starych Tramwajów