LogoKlub Miłośników Starych Tramwajów
Menu

Przewóz zabytkowych wagonów na Brus

Pod koniec kwietnia, do przyszłego Muzeum Komunikacji w zajezdni Brus trafiły pierwsze zabytkowe tramwaje. Wszystkie pojazdy stacjonowały do tej pory w zajezdni na Helenówku. Trwająca likwidacja spółki Międzygminna Komunikacja Tramwajowa wymusiła na nas przeprowadzkę taboru. Wagony trafiły jednak pod dach, dzięki czemu nie będą ulegały stopniowej degradacji.

Główna część operacji była rozbita na dwie tury. Pierwsza z nich odbyła się w nocy z 27 na 28 kwietnia 2013 roku. Wówczas na Brus trafiła większość wagonów, w tym 803N nr 2, Sanok nr 17, czy szkoleniowy 2N nr 1234. Nie obyło się bez kłopotów technicznych, które dodatkowo pogarszał padający deszcz. Na szczęście udało nam się ze wszystkim uporać i bezpiecznie dotrzeć do celu. Kawalkada wagonów była eskortowana przez wóz Nadzoru Ruchu MPK, pogotowie torowe oraz dwa wozy członków KMST. Dzięki takiej obstawie możliwe było blokowanie skrzyżowań, co umożliwiło sprawny przejazd tramwajom.

Druga część przewozu odbyła się w nocy z 29 na 30 kwietnia. Wtedy na Brus trafiły dwa wózki od wagonów typu N oraz jeden z ciekawszych i cenniejszych zachowanych pojazdów - przedwojenny wagon towarowy ŁWEKD. Tramwaj nie jeździł co najmniej od lat 80. i nie było wiadomo jak się zachowa na trasie. Co więcej, wąskie obręcze kół mogły stać się powodem wykolejenia. Na szczęście również w tym przypadku obyło się bez problemów, choć co jakiś czas trzeba było zalewać osie olejem, żeby nie nagrzewały się i nie piszczały.

W sumie na Brus trafiło 10 tramwajów. Dołączyły one do czterech pojazdów, które wcześniej tam stacjonowały. Ogółem, kolekcja łódzkich zabytkowych tramwajów i autobusów liczy już ponad 30 egzemplarzy i ciągle się rozrasta.

Przewóz wagonów na Brus Wagon 5N nr 154 przewoził z Helenówka wózki od wagonów typu N.
Przewóz wagonów na Brus Wagon 5N nr 154 z podczepionym wózkiem.
Przewóz wagonów na Brus Platforma nr 12050 z łódzkiego MPK holowała na Brus wagony, które nie mogły poruszać się o własnych siłach.
Przewóz wagonów na Brus 12050 podpina się do wagonu Johna.
Przewóz wagonów na Brus Postój na Zgierskiej przy Dolnej.
Przewóz wagonów na Brus 12050 i John chwilę po dotarciu na Brus.
Przewóz wagonów na Brus Zabytkowa hala przyszłego muzeum wypełniona eksponatami.
Przewóz wagonów na Brus Zabytki chwilę po przyjeździe.
Przewóz wagonów na Brus Wagony 803N nr 2, 2N nr 92031 i 2N nr 108 w hali zajezdni.
Przewóz wagonów na Brus 2N nr 1234 widziany z wnętrza 2N nr 108.
Przewóz wagonów na Brus 92031 i 2.

 Strona założona: 24.02.2003
Ostatnia aktualizacja tej strony: 11.05.2013
Copyright © Klub Miłośników Starych Tramwajów